Zabytki Techniki

Śluza w Przegalinie

Sluza_Przegalina_polnocna

Zabytkowa śluza północna w Przegalinie – fot. Nandi [Public domain], Wikimedia

  • położenie: woj. pomorskie, Gdańsk, Wyspa Sobieszewka, Przegalin
  • Śluza w Przegalinie – to śluza komorowa w Gdańsku, w dzielnicy Wyspa Sobieszewska (na południowo-wschodnim krańcu wyspy), umożliwiająca żeglugę śródlądową między Martwą Wisłą i Przekopem Wisły. Wspólnie z portem rzecznym w Przegalinie stanowi węzeł wodny Przegalina. Przeznaczeniem śluzy była również regulacja wód Wisły i zabezpieczenie przeciwpowodziowe dzielnic i osiedli Gdańska położonych nad Martwą Wisłą.
  • Obiekt hydrotechniczny w Przegalinie składa się z dwóch śluz: czynnej „Południowej” (powstałej w latach 1975-1982) i nieczynnej od roku 1992 „Północnej” (oddanej do użytku w roku 1895). Nad śluzą wybudowano most (łączący Wyspę Sobieszewską z Żuławami Gdańskimi) na który wprowadzono również trasę Gdańskiej Kolei Dojazdowej do Świbna. Śluza Północna została wpisana do rejestru gdańskich zabytków.

Reklama: Hotel Bartan w Gdańsku

Czytaj Dalej

Okręt Marynarki Wojennej „Błyskawica”

gdynia-blyskawica-n1

  • położenie: woj. pomorskie, Gdynia, Nabrzeże Pomorskie
  • historia: polski niszczyciel, jeden z dwóch zbudowanych okrętów typu Grom, wprowadzony do służby w Marynarce Wojennej w 1937 roku. Uczestniczył w działaniach II wojny światowej od pierwszych do ostatnich dni walk w Europie, operując na Atlantyku, Morzu Północnym i Morzu Śródziemnym. W maju 1946 został przejęty przez Royal Navy, pod polską banderę powrócił 1 lipca 1947 roku. Po remoncie i przezbrojeniu powrócił do czynnej służby pełniąc funkcję okrętu flagowego Marynarki Wojennej. Od 1 maja 1976 roku zakotwiczony jest w Porcie Gdynia jako okręt muzeum. Jest najstarszym na świecie zachowanym niszczycielem. W 1987 roku został odznaczony Krzyżem Złotym Orderu Virtuti Militari, a w 2012 Medalem „Pro Memoria”.
  • Bilety: normalny: 10 zł, ulgowy: 6 zł, rodzinny: 20 zł.
  • Godziny otwarcia: od 1 maja do 30 listopada, od wtorku do niedzieli  10-13 i 14-1, w poniedziałki i dni poświąteczne ORP „Błyskawica” nieczynna .

Czytaj Dalej