Przyroda

Pałac kanclerza Otto von Bismarcka – Warcino

Sala kominkowa – dawniej gabinet Otto von Bismarcka

 • położenie: Warcino, gmina Kępice, powiat słupski, woj. pomorskie
 • opis: Warcino to wieś wzmiankowana w dokumentach już w XV wieku. Od 1485 roku znajdowała się w rękach rodu wielu rodów pomorskich von Zitzewitz, von Massow, von Podewils czy von Blumenthal. Ale najbardziej znanym właścicielem majątku w Warcinie był kanclerz Rzeszy Otto von Bismarck. W 1867 roku kupił on podniszczony majątek i od tej pory aż do końca II wojny światowej majątek należał do rodziny żelaznego kanclerza.
 • Jednym z piękniejszych obiektów zachowanych w Warcinie jest pałac zbudowany około 1664 roku. Pałac był ulubioną rezydencją kanclerza Bismarcka, wielokrotnie był przebudowywany i rozbudowywany. Obiekt zbudowano na planie czterech prostokątów z wieżą pałacową, umieszczoną między częścią zachodnią, a skrzydłem pałacu.
  Pałac w Warcinie należy do jednego z najlepiej utrzymanych i wyposażonych obiektów zabytkowych w powiecie słupskim. Zachowało się wiele oryginalnych elementów wyposażenia pałacu, między innymi sala kominkowa, która za czasów Bismarcka była jego gabinetem, sala myśliwska i biała. Pałac położony jest w otoczeniu XVIII-wiecznego parku, w którym zachowało się wiele okazów starodrzewia.
  W pobliskiej wozowni znajduje się Centrum Edukacji Regionalnej. Bogata działalność Centrum związana jest z edukacją historyczną, przyrodniczą, i regionalną.

Czytaj Dalej

Wydma Łącka w Słowińskim Parku Narodowym

 • położenie: Słowiński Park Narodowy, Rąbka, Łeba, powiat lęborski, woj. pomorskie
 • opis: Ruchome wydmy to cecha charakterystyczna Słowińskiego Parku Narodowego. Położony na mierzei jeziora Łebsko i Gardno pustynny krajobraz przyciąga turystów wypoczywających nad Morzem Bałtyckim. Wydma Łącka (około 30 m wysokości) zawdzięcza swą nazwę wiosce Łączka, która została zasypana przez piaski około 300 lat temu. Wydmy poruszają się w tym miejscu około 10 metrów rocznie. Ze szczytu wydmy rozpościera się widok na piaski wydmy, jezioro Łebsko oraz morze Bałtyckie. Najłatwiej dostać się tu od strony Łeby, dojeżdzając do Rąbki i tam już wg drogowskazów.

Czytaj Dalej

Rezerwat Przyrody „Ptasi Raj” w Górkach Wschodnich

fot. Andrzej Otrębski / CC-BY / Wikimedia

fot. Andrzej Otrębski / CC-BY / Wikimedia

 • położenie: woj.pomorskie, Gdańsk, Wyspa Sobieszewska
 • Utworzony w 1959 r. jako rezerwat faunistyczny, w celu ochrony ostoi ptactwa wodnego i błotnego. Położony u ujścia Wisły Śmiałej na terenie Wyspy Sobieszewskiej, wchodzący w granice Obszaru Chronionego Krajobrazu Wyspy Sobieszewskiej. Powierzchnia rezerwatu wynosi 188,80 ha.
 • Główny charakter roślinności bezpośredniego otoczenia jezior nadają szuwary trzcinowe, miejscami występują szuwary turzycowe. W południowej części rezerwatu występują kultury sosny i olszy czarnej. Na terenie mierzei obserwuje się pozostałości nieleśnej napiaskowej roślinności wydmowej – zbiorowiska wydmy białej i szarej. Ze względu na walory awifaunistyczne rezerwat ma znaczenie o randze międzynarodowej.
 • Na terenie rezerwatu jest Ścieżka Przyrodnicza – prowadzi ona przez teren rezerwatu przyrody Ptasi Raj oraz częściowo po plaży. Długość całej ścieżki wynosi około 6 km, a jej przejście może trwać od 3 do 5 godz.
  Początek trasy i tablica informacyjna o ścieżce znajdują się przy wejściu do rezerwatu, oddalonym o 400 m od przystanku końcowego autobusu nr 186 w Górkach Wschodnich. Wzdłuż ścieżki ustawiono 10 tablic informacyjnych omawiających najważniejsze elementy flory i fauny tego terenu, wyznaczających jednocześnie punkty przystankowe. Ścieżkę można odwiedzać przez cały rok, ale najlepszym terminem do odbycia wycieczki jest okres od kwietnia do października. Szczególnie wiosną i jesienią, podczas przelotów ptaków łatwo można zaobserwować wiele gatunków ptaków. Warto zabrać ze sobą lornetkę, która ułatwi nam prowadzenie obserwacji. Trasa miejscami okresowo podmokła.

Reklama: Hotel Bartan – najlepszy hotel na Wyspie Sobieszewskiej

Czytaj Dalej

Ścieżka Przyrodnicza „Gardnieńskie Lęgi” na terenie Słowińskiego Parku Narodowego

Ścieżka Przyrodnicza "Gardnieńskie Lęgi"

Ścieżka Przyrodnicza „Gardnieńskie Lęgi”

 • położenie: koło wsi Gardna Wielka, Słowiński Park Narodowy, gmina Smołdzino, powiat słupski, woj. pomorskie
 • ścieżka ornitologiczno-ekologiczna dla osób zainteresowanych ornitologią
 • Długość: 5 km, czas przejścia: 3-4 godz.
 • Przystanki na ścieżce: I. Pastwisko nadbrzeżne, II. Łąka, III. Polder I, IV. Polder II, V. Zatoka jeziora Gardno
 • Ścieżka przebiega poprzez obszary lądowe nieleśne, objęte ochroną ścisłą i czynną w Obwodzie Ochronnym Rowy – od miejscowości Gardna Wielka przy południowo-wschodnim krańcu jeziora Gardno, betonową drogą, do budynku przepompowni przy czarnym szlaku turystycznym.

Czytaj Dalej

Wysokie klify nad brzegiem morza w Poddąbiu

źródło: www.epoddabie.pl

źródło: www.epoddabie.pl

 • położenie: Poddąbie, gmina Ustka, powiat słupski, woj. pomorskie
 • W Poddąbiu żeby dojść do plaży należy pokonać zejście z wysokiego klifu, sięgającego miejscami tu wysokości 35 metrów. Klif w Poddąbiu geologicznie złożony jest z trzech uskoków, dzięki którym opiera się działaniu fal morskich i nie następuje jego zniszczenie. W Poddąbiu następuje proces akumulacji czyli budowania plaży – zawdzięczamy temu procesowi szeroką piaszczystą plażę oraz długie wypłacenia ułatwiające morskie kąpiele.
 • Klif powstał po sztormie w roku 1914, gdy woda spiętrzyła się o ponad 1,5 m a długotrwałe ataki morskich fal spowodowały uszkodzenia brzegu. Od tego okresu klif nie zmienił się pozostaje odporny na działanie morza, dodatkowo porasta go prawie stuletni las bukowy

Więcej o Poddąbiu znajdziesz na stronie: www.epoddabie.pl

Czytaj Dalej