Niezwykłości

Kamienne Kręgi Węsiorach to cmentarzysko położone ok. 1,5 km na południe od wsi Węsiory, na północnym brzegu Jeziora Długiego. Możemy zobaczyć miejsce pochówku Gotów i Gepidów z I-III wieku. Na cmentarzysku znajdują się kręgi kamienne i kurhany. Cmentarzysko powstało w l. 70. i 80. n.e., a więc w czasie domniemanego przybycia Gotów i Gepidów na Pomorze z obszaru dzisiejszej południowej Szwecji. Wędrówka tych ludów przyczyniła się do powstania kultury zwanej kulturą wielbarską.

Badania archeologiczne cmentarzyska w Węsiorach zapoczątkowano dopiero w XX wieku. W 1956 przeprowadzono prace badawcze, obejmujące 3 kamienne kręgi, 16 kurhanów oraz 110 pochówków ciałopalnych i szkieletowych (groby popielnicowe oraz groby ziemne (jamowe)). W toku badań ustalono, że w przeciwieństwie do innych pomorskich cmentarzysk kamienne kręgi w Węsiorach wykorzystywano do pochówków. Znaleziska archeologiczne wydobyte w toku badań w Węsiorach znajdują się w zasobach Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

Na cmentarzysku stwierdzono następujące formy pochówków: kręgi kamienne, kurhany z kręgami koncentrycznymi, kurhany ze stelami i bez nich, groby płaskie ze stelarni i bez nich.
W wyżej wymienionych obiektach stosowano następujące rodzaje pochówka: groby popielnicowe czyste i obsypane szczątkami stosu, groby jamowe z czysto przemytymi kośćmi lub ze zsypanym stosem, groby szkieletowe, groby z popieliskiem.

Pałac kanclerza Otto von Bismarcka – Warcino

Sala kominkowa – dawniej gabinet Otto von Bismarcka

 • położenie: Warcino, gmina Kępice, powiat słupski, woj. pomorskie
 • opis: Warcino to wieś wzmiankowana w dokumentach już w XV wieku. Od 1485 roku znajdowała się w rękach rodu wielu rodów pomorskich von Zitzewitz, von Massow, von Podewils czy von Blumenthal. Ale najbardziej znanym właścicielem majątku w Warcinie był kanclerz Rzeszy Otto von Bismarck. W 1867 roku kupił on podniszczony majątek i od tej pory aż do końca II wojny światowej majątek należał do rodziny żelaznego kanclerza.
 • Jednym z piękniejszych obiektów zachowanych w Warcinie jest pałac zbudowany około 1664 roku. Pałac był ulubioną rezydencją kanclerza Bismarcka, wielokrotnie był przebudowywany i rozbudowywany. Obiekt zbudowano na planie czterech prostokątów z wieżą pałacową, umieszczoną między częścią zachodnią, a skrzydłem pałacu.
  Pałac w Warcinie należy do jednego z najlepiej utrzymanych i wyposażonych obiektów zabytkowych w powiecie słupskim. Zachowało się wiele oryginalnych elementów wyposażenia pałacu, między innymi sala kominkowa, która za czasów Bismarcka była jego gabinetem, sala myśliwska i biała. Pałac położony jest w otoczeniu XVIII-wiecznego parku, w którym zachowało się wiele okazów starodrzewia.
  W pobliskiej wozowni znajduje się Centrum Edukacji Regionalnej. Bogata działalność Centrum związana jest z edukacją historyczną, przyrodniczą, i regionalną.

Czytaj Dalej

Wydma Łącka w Słowińskim Parku Narodowym

 • położenie: Słowiński Park Narodowy, Rąbka, Łeba, powiat lęborski, woj. pomorskie
 • opis: Ruchome wydmy to cecha charakterystyczna Słowińskiego Parku Narodowego. Położony na mierzei jeziora Łebsko i Gardno pustynny krajobraz przyciąga turystów wypoczywających nad Morzem Bałtyckim. Wydma Łącka (około 30 m wysokości) zawdzięcza swą nazwę wiosce Łączka, która została zasypana przez piaski około 300 lat temu. Wydmy poruszają się w tym miejscu około 10 metrów rocznie. Ze szczytu wydmy rozpościera się widok na piaski wydmy, jezioro Łebsko oraz morze Bałtyckie. Najłatwiej dostać się tu od strony Łeby, dojeżdzając do Rąbki i tam już wg drogowskazów.

Czytaj Dalej

Bazylika Mariacka / Kościół Mariacki / Korona Gdańska

By Dawid Galus (Own work) [CC BY-SA 3.0 pl (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], via Wikimedia Commons

 • położenie: ul. Podkramarska 5, Gdańsk, woj. pomorskie
 • opis: To jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Gdańska. Powstała w latach 1346-1506. Do wnętrza świątyni prowadzi siedem różnych bram. Może się zmieścić nawet 20 tys. osób.
 • historia: W XIII w. znajdował się tu drewniany kościół pw. NMP, 1343 rok rozpoczęcie budowy (trwała 159 lat), 1529-72 – w świątyni odbywały się równocześnie nabożeństwa katolickie i protestanckie. Rekonstrukcja zniszczonej podczas II wojny światowej świątyni trwa do dnia dzisiejszego.
 • bryła: Bazylika to reprezentant gotyku ceglanego. Wieża dzwonna wznosi się na 77,6 m – był to najwyższy punkt obserwacyjny w mieście. Służyła m.in. jako punkt obserwacyjny ruchu statków na morzu. We wnętrzach znajdują się cenne eksponaty malarskie i rzeźbiarskie. Najstarsze średniowieczne m.in. : figura Pięknej Madonny, Pieta, ołtarze Bractwa Kapłańskiego NMP, św. Jadwigi, św. Doroty. Na uwagę zasługuje też zegar astronomiczny wykonany w drugiej połowie XV w. przez Hansa Duringera
 • niezwykłości: To największa na świecie świątynia zbudowana z cegły.
 • bilety: Zwiedzanie Bazyliki Mariackiej od od 7 kwietnia do końca listopada jest płatne. Bilet (2015) normalny (dorośli) 4 zł, ulgowy (dzieci, studenci) 2 zł.
 • godziny zwiedzania: od poniedziałku do soboty: IV: godz. – godz. 9:00 – 17:30, V-VI: godz. 9:00 – 18:00, VII-IX: godz. 9:00 – 18:30, X-XI: godz. 9:00 – 17:30, w niedziele: IV: godz. 11:00 – 12:00 oraz 13:00 – 17:30, V-VI: 11:00 – 12:00 oraz 13:00 – 18:00; VII-IX: godz. 11:00 – 12:00 oraz 13:00 – 18:30, X-XI: godz. 11:00 – 12:00 oraz 13:00 – 17:30 – Nie ma zwiedzania podczas Mszy Św. oraz innych liturgii i uroczystości kościelnych.
 • Wieża z punktem widokowym: Od 26 marca do końca listopada otwarta jest dla zwiedzających wieża Bazyliki Mariackiej z punktem widokowym, z którego można podziwiać panoramę Gdańska. Bilet na wieżę obejmujący także zwiedzanie Bazyliki Mariackiej normalny (dorośli) 6 zł, ulgowy (uczniowie, studenci) 3 zł. W razie złych warunków atmosferycznych, a zwłaszcza podczas burzy wieża jest zamknięta dla zwiedzających.
 • Dochód przeznaczony na utrzymanie i konserwację Bazyliki Mariackiej.

Czytaj Dalej

Wysokie klify nad brzegiem morza w Poddąbiu

źródło: www.epoddabie.pl

źródło: www.epoddabie.pl

 • położenie: Poddąbie, gmina Ustka, powiat słupski, woj. pomorskie
 • W Poddąbiu żeby dojść do plaży należy pokonać zejście z wysokiego klifu, sięgającego miejscami tu wysokości 35 metrów. Klif w Poddąbiu geologicznie złożony jest z trzech uskoków, dzięki którym opiera się działaniu fal morskich i nie następuje jego zniszczenie. W Poddąbiu następuje proces akumulacji czyli budowania plaży – zawdzięczamy temu procesowi szeroką piaszczystą plażę oraz długie wypłacenia ułatwiające morskie kąpiele.
 • Klif powstał po sztormie w roku 1914, gdy woda spiętrzyła się o ponad 1,5 m a długotrwałe ataki morskich fal spowodowały uszkodzenia brzegu. Od tego okresu klif nie zmienił się pozostaje odporny na działanie morza, dodatkowo porasta go prawie stuletni las bukowy

Więcej o Poddąbiu znajdziesz na stronie: www.epoddabie.pl

Czytaj Dalej