Miejsca Historyczne

Pałac kanclerza Otto von Bismarcka – Warcino

Sala kominkowa – dawniej gabinet Otto von Bismarcka

 • położenie: Warcino, gmina Kępice, powiat słupski, woj. pomorskie
 • opis: Warcino to wieś wzmiankowana w dokumentach już w XV wieku. Od 1485 roku znajdowała się w rękach rodu wielu rodów pomorskich von Zitzewitz, von Massow, von Podewils czy von Blumenthal. Ale najbardziej znanym właścicielem majątku w Warcinie był kanclerz Rzeszy Otto von Bismarck. W 1867 roku kupił on podniszczony majątek i od tej pory aż do końca II wojny światowej majątek należał do rodziny żelaznego kanclerza.
 • Jednym z piękniejszych obiektów zachowanych w Warcinie jest pałac zbudowany około 1664 roku. Pałac był ulubioną rezydencją kanclerza Bismarcka, wielokrotnie był przebudowywany i rozbudowywany. Obiekt zbudowano na planie czterech prostokątów z wieżą pałacową, umieszczoną między częścią zachodnią, a skrzydłem pałacu.
  Pałac w Warcinie należy do jednego z najlepiej utrzymanych i wyposażonych obiektów zabytkowych w powiecie słupskim. Zachowało się wiele oryginalnych elementów wyposażenia pałacu, między innymi sala kominkowa, która za czasów Bismarcka była jego gabinetem, sala myśliwska i biała. Pałac położony jest w otoczeniu XVIII-wiecznego parku, w którym zachowało się wiele okazów starodrzewia.
  W pobliskiej wozowni znajduje się Centrum Edukacji Regionalnej. Bogata działalność Centrum związana jest z edukacją historyczną, przyrodniczą, i regionalną.

Czytaj Dalej

Zaułek Kapitański w Ustce. Pozostałości Starej Ustki

ustka-zaulek-kapitanski-01

 • położenie: Ustka, skwer im. Jana Pawła II, woj. pomorskie,
 • opis: Zaułek Kapitański w Ustce, który obecnie nazywa się skwerem im. Jana Pawła II, to miejsce gdzie tętniło życie dawnej Ustki.  Tu wokół kościoła stały domy usteckich kapitanów i szyprów. Ten niewielki placyk znajduje się w miejscu gdzie ulica Marynarki Polskiej skręca do portu. Wokół skweru zachowało się jeszcze kilka starych kamienic, których fundamenty mogą mieć setki lat. Od 1357 do 1889 roku stał tu średniowieczny kościółek p.w. Św. Mikołaja – patrona żaglarzy i kupców. Wg przekazów jego wysoka wieża, służyła jako punkt nawigacyjny czyli był to pierwowzór usteckiej latarni. Wokół kościoła był cmentarz, na którym chowano mieszkańców i ofiary katastrof morskich. Wokół stały kamienice najznakomitszych mieszkańców Ustki – kapitanów i szyprów statków – stąd dawna nazwa placyku „Zaułek Kapitański”. Obok biegła droga prowadząca do portu. Na placyku znajduje się koło młyńskie, pochodzące najprawdopodobniej z wiatraka, który do początków XX w. stał niedaleko promenady.

Czytaj Dalej

Baszta Jacek

Baszta Jacek w Gdańsku / fot. Wikipedia

Baszta Jacek w Gdańsku / fot. Wikipedia

 • położenie: ul. Pańska, Gdańsk, woj. pomorskie
 • opis: Baszta Jacek to część średniowiecznych fortyfikacji Starego Miasta. Zbudowana na przełomie XIV i XV wieku. To najwyższa – 36 metrów wysokości – część obronna tego założenia. Z założenia miała najlepiej się sprawdzić w działaniach obronnych. Ośmioboczna, zbudowana z czerwonej cegły. Wyposażona w arkady, które osłaniały machikuły czyli obronne ganki. Było to pomocne w skutecznym ostrzale nieprzyjaciela. Dach wieży został dobudowany w połowie XVI w.
 • Nazwa Jacek odnosi się do św. Jacka Odrowąża, który w XIII w. założył w Gdańsku zakon dominikanów

Czytaj Dalej

Baszta Biała / Biała Wieża

fot. Tomasz Przechlewski [CC BY 2.0], Wikimedia Commons

fot. Tomasz Przechlewski [CC BY 2.0], Wikimedia Commons

 • położenie: ul. Augustyńskiego 1, Gdańsk, woj. pomorskie
 • opis: Baszta Biała znajduje się na terenach Starego Przedmieścia w Gdańsku. To część średniowiecznych fortyfikacji, które przyłączono do miasta w XIV w. W XVI w. przeznaczona na magazyn prochowy. Od 1981 roku własność i siedziba Klubu Wysokogórskiego „Trójmiasto”.

Czytaj Dalej

Arsenał / Wielka Zbrojownia w Gdańsku

By Tomasz Przechlewski [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

By Tomasz Przechlewski [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

 • położenie: woj. pomorskie, Gdańsk, ul. Targ Węglowy, ul. Piwna
 • to jeden z najbardziej rozpoznawalnych XVII wiecznych obiektów w Gdańsku.
 • Powstał w latach 1602-05. Służył mieszkańcom Gdańska do kompletowania broni w obawie przed najazdem Szwedów,
 • Wielka Zbrojownia – dzieło wybitnego przedstawiciela manieryzmu – Antoniego van Obberghena – który piastował tytuł pierwszego budowniczego Gdańska

Czytaj Dalej